مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در جریان سفر به بندرامام خمینی(ره) عنوان کرد:

بنادر کشور آماده‌ی پذیرش سرمایه گذاری در حوزه تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی هستند

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در حاشیه بازدیدش از پروژه‌های سرمایه‌گذاری و عمرانی مجتمع بندری امام خمینی(ره) اظهار داشت : با توجه به افزایش ورود کالاهای اساسی به بنادرکشور، امکان سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی وجود دارد.

به گزارش هفته نامه الکترونیکی خورموسی به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان، علی‌اکبر صفایی دوشنبه ٢٣ خردادماه در جریان بازدید از پروژه های عمرانی و سرمایه‌گذاری مجتمع بندری امام خمینی(ره) در مصاحبه با خبرنگار صدا و سیما اظهارداشت: ٧٠ درصد از کالاهای اساسی که نیازهای روزمره کشور از طریق بندر امام خمینی(ره) تامین می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه بندر امام خمینی(ره) بستر مناسبی برای حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی است، گفت: برای شتاب در تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی و همچنین نگهداری کالاها از بخش خصوصی دعوت می شود تا برای ساخت و یا تامین تجهیزات مورد نیاز این بخش از طریق سرمایه گذاری با دولت مشارکت کنند.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ظرفیت انبارهای سرپوشیده موجود در بنادر کشور را سه میلیون تن عنوان کرد و افزود: علاوه بر این نیز میزان ذخیره سازی غلات در سیلوهای موجود بنادر نیز به ۳۰۰ هزار تن رسیده که ساخت سیلوهای جدید تا ظرفیت ۸۰۰ هزار تن دیگر نیز در دستور کار قرار دارد.
صفایی افزود: با تلاش‌هایی که انجام شده، سرمایه‌گذاری در زمینه ایجاد سیلوهای پیشرفته در بنادر کشور روند روبه رشدی پیدا کرده است.
وی هدف از احداث این سیلوها را ایجاد مراکز توزیع استاندارد و تامین کننده سریع نیاز استان‌های کشور به غلات دانست و افزود: اجرای این پروژه ها، به صاحبان کالا کمک می کند تا نگهداری محموله‌های آنها در شرایط بهتری قرار بگیرد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به چشم انداز پیش بینی‌شده برای توسعه سرمایه‌گذاری در بندر امام خمینی (ره) اشاره کرد و گفت: در قالب افق ترسیم شده برای تامین کالای اساسی، به واسطه سرمایه‌گذاری هایی که انجام می گردد امکان پاسخگویی به نیاز کشور از طریق این بندر ارتقاء می یابد.
صفایی خاطرنشان کرد: علاوه بر این فرصت بسیار خوبی برای انجام سرمایه گذاری در بخش مواد معدنی در بندر امام خمینی(ره) فراهم شده است.
وی با اشاره به اینکه طی سال‌های گذشته در زمینه تامین تجهیزات استراتژیک به منظور تخلیه غلات از سوی دولت اقدام جدی صورت نگرفته است، گفت: تامین این تجهیزات، سرعت در تخلیه کالاهای اساسی به ویژه در بخش غلات را بهبود می‌بخشد و در این زمینه از بخش خصوصی دعوت به همکاری می گردد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوری همچنین بر ضرورت سطح آماده بکار بودن تجهیزات موجود در بنادر را ضروری عنوان کرد و گفت: تهیه تجهیزات یکپارچه برای تسریع در روند تخلیه کالاهای اساسی با جدیت در دستور کار قرار دارد.
وی با بیان اینکه در زمینه تخلیه کالاهای اساسی تنها به عوامل بندری مربوط نمی شود، اضافه کرد: در این زمینه، ناوگان حمل و نقل ریلی و جاده ای نیز باید همکاری و آمادگی لازم را داشته باشند.
صفایی با تاکید بر افزایش بهره‌وری در حوزه تخلیه و بارگیری کالا با استفاده از ظرفیت‌ها و همکاری های بین بخشی دستگاه های مربوطه در امر تخلیه، حمل و توزیع کالای اساسی به سراسر کشور گفت: روزانه هزار تن کالای اساسی در بندر امام خمینی(ره) تخلیه می‌شود که برای جابجایی این میزان کالا به پنج هزار دستگاه کامیون نیاز است.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور همچنین به موضوع استاندارد کالاهای ورودی به کشور اشاره کرد و گفت: در صورتی که زمینه لازم برای استقرار مرکز آزمایشگاهی در بندر امام خمینی (ره) فراهم شود، روند ورود کالاها به داخل کشور با سرعت عمل بیشتری همراه می شود.
وی یادآورشد: سازمان بنادر و دریانوردی کشور آمادگی تامین زمین و تجهیزات مورد نیاز برای احداث آزمایشگاه استاندارد کالاهای وارداتی در بندر امام خمینی (ره) را دارد.

انتهای پیام/م

https://khormusa.ir/269کپی شد! https://khormusa.ir/269/بنادر-کشور-آمادهی-پذیرش-سرمایه-گذار/کپی شد!